Марихуана, фармацевтика та наркоторгівля: постановка питання

Марихуана

Питання легалізації/криміналізації марихуани є досить суперечливим. З одного боку, ця “трава” викликає певне наркотичне сп’яніння, з іншого — чому ж тоді не заборонено алкоголь, через зловживання яким відбувається значна кількість злочинів? Хтось ставить марихуану в один ряд із героїном чи амфетаміном, а хтось впевнений, що марихуана фундаментально відрізняється від більш важких наркотичних засобів, а їх формальне “прирівнювання” вигідне лише корупціонерам, наркоторгівцям та власникам фармакологічного бізнесу. Нижче описано одну з точок зору на цю “марихуанну проблему” — не «растамана» і не наркоторгівця, а борця із наркоторгівлею Євгена Чепелянського:

«Науці відомо, що марихуана здатна лікувати ряд хвороб. Як мінімум підтверджено, що марихуана здатна лікувати епілепсію, розсіяний склероз, рак (!), шизофренію, діабет, астму, імпотенцію, артрити, хворобу Альцеймера, гепатит С, втамовує ряд болів, лікує безсоння та проблеми з апетитом, ряд шкірних хвороб тощо. Станом на початок минулого століття величезний відсоток від всіх лікарських препаратів містили у своєму складі природний канабіс. Однак з часом фармацевтичним корпораціям став невигідним такий стан речей — запатентувати рослину не уявлялося можливим, а сам факт того, що люди зможуть лікуватися від ряду хвороб та вирощувати ліки самостійно, мотивував їх розпочати цілу кампанію дискредитації коноплі. Такі корпорації мають надприбутки, і факт того, що їх прибуток ризикував суттєво зменшитися, змусив їх вкладати гроші у дискредитацію препаратів на основі канабісу.

Таким чином, значна частина фармакологічної індустрії скотилася до хімічних махінацій, видавання одних і тих самих сполук за різні препарати, а також видавання ефекту позбавлення симптомів за лікування причин хвороби.

Пора зрозуміти, що ситуація у світі склалася таким чином, що певна частина фармацевтичного бізнесу не лікує нас, а лише створює залежності від ліків, їм не вигідно, щоби ми були здорові, тоді в них не буде прибутку! Їх діяльність — це глобальна брехня, мотив якої — гроші та контроль.

Ясна справа, так не можна казати про всю фармацевтику загалом, але в багатьох випадках, на жаль, саме так і відбувається. Що ж ми можемо сказати про марихуану?

Марихуана за своїми властивостями значно менш шкідлива, аніж алкоголь, і, на відміну від останнього, через вживання марихуани не існує фізичної залежності, також не існує жодного зафіксованого випадку смерті внаслідок передозування нею. Вона не викликає і жорстокості чи агресії у поведінці споживача. На відміну від стану алкогольного сп’яніння, ефект марихуани не спонукає до злочинів — про це свідчить статистика. Основні небезпеки вживання марихуани для організму пов’язані зі шкідливістю смол при палінні (до речі, за регулярного паління тютюну ця небезпека в рази більша) або ж від неконтрольованого чи надлишкового вживання (як і з усім іншим в нашому світі). Для суспільства небезпечним є вживання марихуани, наприклад, на робочому місці або при керуванні автомобілем.

Щодо твердження про те, що нібито від вживання коноплі «висушується мозок», то це також, судячи з усього, міф, принаймні на це вказують дослідження багатьох експертів з цього приводу . Доказів щодо занепаду розумової активності від помірного вживання канабісу досі не існує: скоріше за все, подібний міф з`явився внаслідок соціальних факторів, наприклад, внаслідок постійного знаходження певних курців марихуани в стані алкогольного сп’яніння (коли воно стає нормою, людина переймає поведінку з того стану), певної субкультурної поведінки чи формування уявлення про “заборонену” кримінальну псевдо-естетику у малолітньому віці. Люди можуть потраплятися на гачок психологічної залежності, а будь-яка психологічна залежність є потенційно небезпечною, але справа залежності, у цьому випадку, стосується власне наших вад, відсутності здорового мислення та сили волі, тому така залежність може з’являтися від будь-чого: їжі, кави, сексу чи відпочинку.

Ясна річ, що вживання марихуани часто призводить і до негативних наслідків, проте більшість із них походять більше від соціальних чинників або ж від зловживання цією відносно сильною речовиною.

Проте на сьогоднішній день той стан криміналізації, в якому перебуває вживання марихуани, на мою думку, є більш небезпечним для суспільства, ніж легалізація останньої.

По-перше, кримінальна відповідальність за зберігання марихуани провокує населення (кожен 20-й дорослий у світі регулярно вживає марихуану, кожен 10-й час від часу) до корупційних дій відносно нечесних правоохоронців, які заробляють досить великі хабарі за рахунок заборони канабісу;

По-друге, в українські тюрми потрапляє багато людей саме через зберігання природної коноплі (міліції часто вигідні такі кримінальні справи задля виконання плану “розкриваємості”), а потім у місцях позбавлення волі, відчуваючи несправедливість, але не бачачи корінь проблеми, такі люди часто стають справжніми злочинцями;

По-третє, самі правоохоронці наживаються на торгівлі марихуаною, “кришуючи” чи організовуючи її, і таким чином споживачі марихуани мимоволі стають спонсорами організованої злочинності;

По-четверте, попит на марихуану на чорному ринку може призводити до підсаджування людей на більш важкі, небезпечні та синтетичні наркотики, оскільки її продавці продають все це також і часто пропонують споживачам “спробувати” інше. Додаткову роль у цьому грає ще й психологічний фактор “перетину межі забороненого”, що призводить (особливо серед молоді) до певної субкультури “муток”;

По-п’яте, люди, яким можуть допомогти лікарські властивості марихуани, не мають до неї доступу, не можуть визначити якість чи потрібність дозування задля лікування тієї чи іншої хвороби тощо.

Таким чином, найбільш послідовна позиція — це часткова і поетапна декриміналізація марихуани, зокрема скасування кримінальної відповідальності за її зберігання. Такий нестандартний крок є цілком виправданим: існуючий стан речей вигідний лише корупціонерам, «перевертням» у погонах і фармацевтичним корпораціям, але ніяк не суспільству. Існує також думка щодо необхідності в майбутньому послідовної легалізації медичної марихуани, що може допомогти позбутися від багатьох хвороб, а також від інших видів небезпечних залежностей, таких як алкоголізм чи певні види наркоманії. Це справа не сьогоднішнього дня і не одного року, але я впевнений, що в майбутньому оновленому нашим проектом суспільстві і державі, остання має змінити політику щодо марихуани. Основою процесу часткової декриміналізації марихуани має стати просвітницька робота щодо властивостей цієї рослини, її застосування, ризиків та культури споживання. Крім всього іншого, існує також думка, що саме розвиток культури споживання марихуани може допомогти може допомогти прибрати з наших вулиць наркоторгівлю, зокрема і особливо небезпечними важкими та синтетичними наркотиками».

Детальніше з нашою позицією про проблеми наркоторгівлі та боротьби з нею дивіться за наступним посиланням.