Єдина Україна з верховенством прав людини

Провели моніторинговий візит до ДУ «Райківська виправна колонія»

Державна установа «Райківська виправна колонія (№ 73)» — виправна колонія середнього рівня безпеки для чоловіків, які раніше вже відбували покарання у вигляді позбавлення волі. Планова чисельність наповнення колонії становить 908 засуджених; на даний час у колонії утримуються 587 засуджених. Фактична чисельність персоналу колонії становить 240 осіб, з яких 193 особи атестованого персоналу та 47 працівників, які не мають спеціальних звань.

З боку персоналу колонії було забезпечено вільний доступ учасників моніторингової групи до усіх ділянок закладу. Співробітники адміністрації надавали усю необхідну інформацію.

У ході візиту було оглянуто приміщення ДІЗО/ПКТ, медичну частину, дільницю карантину, діагностики та розподілу, дільницю ресоціалізації, житлові приміщення, харчоблок та промислову зону. Загалом ситуація задовільна, істотних порушень виявлено не було.

Персонал колонії дотримується протиепідемічних заходів. На вході було проведено температурний скринінг учасників моніторингової групи, співробітники адміністрації забезпечені захисними засобами, у житлових приміщеннях наявні антисептики. Зі слів начальника установи, з початку пандемії серед засуджених не було зафіксовано жодного випадку захворювання на COVID-19; серед персоналу колонії на коронавірус перехворіло близько 30 осіб.

На час проведення моніторингового візиту у приміщенні камерного типу перебував один засуджений, у дисциплінарному ізоляторі – троє засуджених. Дисциплінарні приміщення знаходяться у задовільному стані, проводиться їх ремонт. Зі слів засуджених вони не мають скарг на умови тримання. Виявлений недолік – персонал колонії практикує негативну практику підйому спальних місць вдень.

Розташована у колонії медична частина № 73 філії «ЦОЗ ДКВС України» у Житомирській області, за словами її завідувача, укомплектована штатом з 14 працівників, серед яких терапевт, стоматолог, рентгенолог, два психіатри, фельдшери. Стоматологічний кабінет наразі перебуває у стані ремонту. Кількість засуджених, що перехворіли на туберкульоз – 34; хворих на ВІЛ/СНІД – 60. Учасники моніторингової групи звернули увагу персоналу колонії на необхідності приділяти більшу увагу потребам інвалідів з числа засуджених. Так, один з засуджених, що має інвалідність, звернувся зі скаргою на відсутність у нього милиць, через що він має істотні проблеми з пересуванням.

Приміщення харчоблоку загалом перебуває у задовільному стані. Триває ремонт даху. Зі слів персоналу колонії вони забезпечені достатньою кількістю харчових продуктів; забезпечуються потреби у дієтичному харчуванні для окремих засуджених, що мають проблеми зі здоров’ям. Учасники моніторингової групи звернули увагу на наявність великої кількості мух на кухні. Рекомендуємо персоналу колонії здійснити заходи для усунення санітарного недоліку.

Житлова зона перебуває у задовільному стані. Житлові приміщення мають достатню площу, забезпечені повноцінним доступом денного світла та свіжого повітря. Засуджені мають можливість вільного доступу до проточної води, житлові блоки обладнані душовими. Серед виявлених недоліків:

  • було виявлено окремі камери, площа яких, при меншій кількості спальних місць, значно перевищувала житлові приміщення інших засуджених.
  • у відвіданому учасниками моніторингової групи житловому блоці не працювала система змиву води у туалетах. Через це для змиву води засуджені змушені користуватися пляшками з водою.
  • в одному з житлових блоків металеві елементи сходів знаходяться у аварійному стані та становлять значну небезпеку для здоров’я як засуджених, так і персоналу.

Також було перевірено дільницю карантину, діагностики та розподілу і дільницю ресоціалізації. На час візиту у дільниці КДР знаходилися 18 осіб. При спілкуванні з учасниками моніторингової групи засуджені повідомили, що не мають скарг на умови тримання та ставлення з боку персоналу. Один з засуджених попросив зробити запит стосовно стану розгляду його справи у Бердичівському міськрайонному суді.

На базі колонії діє ряд виробничих дільниць, що виготовляють бетонні колодязні круги, тротуарну плитку, продукцію з деревини. Діє авторемонтна дільниця. Істотних порушень зафіксовано не було. Учасники моніторингової групи звернули увагу персоналу на те, що окремі засуджені працювали без захисних рукавичок, що є порушенням техніки безпеки.

При спілкуванні з засудженими не було виявлено скарг стосовно умов тримання. Від деяких засуджених надійшли скарги на неправомірні, на їхню думку, застосування до них стягнень, через що вони втратили можливість умовно-дострокового звільнення або полегшення умов тримання. Учасники моніторингової групи зробили копії особових справ скаржників задля дослідження наданої ними інформації.

У колонії перебувають троє учасників бойових дій. Один з них не має відповідного статусу. За словами чоловіка, у 2014 році він брав участь у бойових діях у складі одного з добровольчих формувань. Отримав поранення у ході боїв у районі смт Станиця – Луганська. Вказані засуджені не мали скарг стосовно умов тримання та ставлення до них персоналу. Один з засуджених, що має інвалідність через поранення, поскаржився на відсутність необхідного йому ортопедичного взуття та милиць. Учасники моніторингової групи також відмітили негативний психоемоційний стан засуджених з-поміж ветеранів АТО-ООС та інших. ГО «Правозахисне об’єднання «Синдикат» радить персоналу колонії докласти більше зусиль щодо психологічної роботи з засудженими.

Також було виявлено, що колонія потребує заміни зношеної системи водопостачання та водовідведення. Державне фінансування на це відсутнє.