(Оновлено + відео) Громадські слухання: ще раз про наркокорупцію

Громадські слухання в Райдужному3 вересня представиники СИНДИКАТу прийняли участь у громадських слуханнях, що пройшли на Райдужному масиві, з питання доцільності функціонування ТОВ “Центр адиктологічної медицини” у житловому дворі. Що це за “центр” такий та чим він так “не угодив” місцевим мешканцям? Спробуємо пояснити наш комплексний погляд на пробелму “легальних” наркопритонів під виглядом таких от “центрів замісної терапії”, чи то “детоксикації” (сміх і гріх), для наркозалежних.

ЩО Ж ТАКЕ ЗАМІСНА ТЕРАПІЯ та ЯКІ РЕАЛІЇ ЇЇ ЗАСТОСУВАННЯ В УКРАЇНІ?

Справа в тому, що в Україні вже не перший рік діють цілі державні програми “лікування” наркозалежних, а також активно лобіюються подібні приватні “клініки”, які, як правило, належать родичам чиновників МОЗ.

Що таке ця замісна терапія та з чим її їдять? В ІДЕАЛІ, замісна-підтримувальна терапія — це вид стаціонарного лікування наркозалежних, шляхом довготривалого курсу застосування постійних синтетичних опіатів, з поступовим зменшенням дози. Знов таки, в ІДЕАЛІ, наркозалежна особа, яка НЕОДНОРАЗОВО раніше намагалася лікуватися від залежності та має виписки з ребцентрів, що лікування їй не допомогло, проходить певну медичну комісію, де оцінюють її стан здоров’я і ступінь залежності, та у КРАЙНЬОМУ РАЗІ назначають курс замісної-ПІДТРИМУВАЛЬНОЇ терапії. Тобто, її підсаджують на замінники — замість вуличних наркотиків-опіатів (“ширки”, героїну) підсаджують на метадОЛ (не плутайте з метадоном) або бупренорфін. При цьому дозу обирають таким чином, щоб вона лише зменшувала “ломки”, але не приносила відчуття “ейфорії”. Також цілком заборонене ін’єкційне застосування даних препаратів — є задача відучити людину колотися; хворого “годують” лише таблетованими препаратами. Увесь цей час за хворим має бути посилений контроль: постійна психологічна робота, контроль за тим, щоб наркозалежний НЕ СПОЖИВАВ ПАРАЛЕЛЬНО ІНШИХ ВИДІВ НАРКОТИКІВ (огляд вен, здача аналізів), зменшення дози тощо.

НА практиці ж, в Україні — це зовсім інша річ. Існує державна програма, за якою її учасникам безкоштовно видається дешевий метадОН. При цьому, її кількість учасників окрема і стала — чиновників МОЗ не хвилює чи одужають “пацієнти” та чи не помруть вони від низькоякісних замінників. Вони просто БЕРУТЬ БАГАТОМІЛЬЙОННІ ГРАНТИ у міжнародних фондів, відмивають гроші та закуповують оптом у себе ж низькоякісний дешевий метадон, на який і підсаджують “пацієнтів” для імітації “лікування”. Тут вам жодного контролю, жодного відбору — у цих програмах більшість людей, які жодного разу не пробували позбутися наркотичної залежності іншими методами. Досить сумнівне застосування досить сумнівної методики, що супроводжується високим рівнем смертності серед “пацієнтів”…

Але ми зараз не зовсім про це. На тлі цих державних програм з`явилися десятки приватних “центрів”, які отримали ліцензію в МОЗ. За дивним збігом обставин приміщення частини з них знаходяться у власності сім’ї колишнього головного нарколога МОЗ (недавно цю посаду була ліквідовано, зараз він “позаштатний”) АНАТОЛІЯ ВІЄВСЬКОГО. Сутність центрів проста: наркозалежний іде в такий центр, платить гроші, та купує собі чергову дозу бупренорфіну (синтетичного опіату). Тобто, НАРКОМАНІВ СПЕЦІАЛЬНО ПІДСАДЖУЮТЬ З ОДНИХ НАРКОТИКІВ НА ІНШІ, ЩОБИ МАТИ ПОСТІЙНИЙ ПРИБУТОК (!). НІХТО (!) ще ніколи не вилікувався в подібних центрах. Наркозалежні зізнаються: ходять туди, щоби купити дешевше та (типу) ЛЕГАЛЬНО наркотик, зняти “ломку” ТА ОТРИМАТИ КАЙФ (!). Бупренорфін в дозах цих центрів ВИКЛИКАЄ ЕЙФОРІЮ, тим паче його часто в таких центрах колють ін’єкційно (!). До речі, синтетичні наркотики за шкідливістю нічим не поступаються вуличним — ОРГАНІЗМ ДЕГРАДУЄ.

Найцікавіше, що наркоман САМОСТІЙНО обирає собі дозу. НЕ “ЛІКАР”, а сам залежний. Ніяких особливих комісій ніхто не проходить — особа з паспортом приходить до “центру”, каже що вона приймала “ширку” і їй дають платіжку, яку вона проплачує в банку (плата “за послуги”, або ж “благодійний внесок”). Потім людина обирає собі дозу та вживає наркотик. Аж потім іде на ФОРМАЛЬНУ комісію, після якої так само платить собі за дозу, яку САМА СОБІ обирає та “призначає”. В ЖОДНОМУ З “ЦЕНТРІВ” НЕМАЄ ЖОДНОГО КОНТРОЛЮ ЗА СТАНОМ НАРКОЗАЛЕЖНОГО, жодних аналізів чи психологічної роботи. ЯСНА СПРАВА, ДОЗУ НІКОМУ НЕ ЗМЕНШУЮТЬ, а зазвичай НАВІТЬ ЗБІЛЬШУЮТЬ (!), щоб “косити” ще більше бабла. Часто бували і випадки передозування. Ніхто не слідкує за тим, чи не приймає наркоман паралельно ІНШІ НАРКОТИКИ. Під центром на Райдужному ми дізналися, що в більшості випадків вони “доганяються” іншими медичними препаратами (прямо під центром колють їх і викидають шприці в кущі біля дитячого майданчику), активно вживають і інші вуличні наркотики — ту саму “ШИРКУ” та ГЕРОЇН, від яких їх “лікують” синтетичною наркотою. КОРОТШЕ КАЖУЧИ, ЦЕ ПРОСТО ФОРМАЛІЗОВАНІ НАРКОПРИТОНИ, ЯКІ КОНТРОЛЮЄ МОЗ. Це корупційна схема заробітку фармацевтів та “вхожих” до мафії МОЗу на проблемі наркоманії, це ЛЕГАЛЬНА НАРКОТОРГІВЛЯ. Міліцейський ВБНОН кришує “чорні”, вуличні “точки”; а МОЗ та прокуратура — напівлегальні “центри”-притони та аптеки. І все це спокійно уживається, руйнуючи сім`ї, збільшуючи ріст наркоманії, знищуючи генофонд нації та сприяючи лише росту прибутків у корупціонерів та наркомафії.

До речі, на Ватутіна, 2а, такий “центр” знаходиться прямо біля дитячого садочку, дитячого клубу, та дитячого майданчику (оточений дітлахами з трьох сторін). Не важко здогадатися, як виховуються діти, які бачать натовпи наркоманів у дворі та думають що це норма суспільства; або ж коли в підлітковому віці вони самі входять в контакт з наркозалежними, які замість того щоб позбутися своєї залежності та пройти ЕФЕКТИВНУ РЕАБІЛІТАЦІЮ у реабілітаційних центрах, тупо все життя “висять” на наркоті в оцих “больнічках”. Криміногенна ситуація значно погіршилася — наркоманам потрібно для такого “лікування” на дози мінімум 200 гривень на день, тож вони часто вчиняють крадіжки та пограбування навіть прямо біля центру.

Наразі не існує жодних норм ліцензування, що регулювали би питання розміщення таких “центрів” — ніхто не забороняє їм відкриватися навіть у житлових будинках, не кажучи вже про те, що такого роду “замісна терапія” не має нічого спільного з лікуванням хворих на наркозалежність. Немає і чіткого механізму КОНТРОЛЮ за навіть державними “закладами”, не кажучи вже про ось такі приватні “притони”.

На слуханнях виступала і якась “цап-відбивайло” — бабуся, типу представниця власників “притону”. Вона зауважила, що у неї раніше був конфлікт з керівництвом сусіднього дитсадочку (в якому наркомани постійно “доганялися” іншими наркотиками та вчиняли крадіжки), але вона (за її словами) підкупила керівництво, поставивши нові металопластикові вікна в садочку (чим натякнула, що власники “центру-притону” будуть намагатися підкупити і місцевих — матеріальний стан наркоторговців дозволяє).

Лідер СИНДИКАТу Євген Чепелянський у своєму виступі зауважив протилежне: місцеві мають бути активними — писати САМОСТІЙНО скарги, підтримувати КОМПЛЕКСНО погляд СИНДИКАТу на проблему та проявляти активність, приходити та підтримувати наші заходи. “Маємо змінити систему — це запорука того, що не лише не буде у дворах подібних напівлегальних притонів, але і того, що наркоманія зникне з наших вулиць взагалі. А щодо цього центру — ви його переможете, якщо покажете активність та принциповість. Це приватна структура, мета якої — прибуток. Якщо не давати їм життя, перекрити шляхи прибутку — вони підуть на наші умови. Але до цього наркомафія ще не раз спробує залякати та підкупити вас. Майбутнє двору у ваших руках. Як і країни. Лише у ваших”, — підсумував лідер СИНДИКАТу.

Об`єднання СИНДИКАТ розглядає вищезгадану проблему КОМПЛЕКСНО та має альтернативу і чіткі пропозиції виходу з неї. Зокрема, необхідно змінити правила ліцензування: як мінімум подібні “клініки” не можуть знаходитися серед житлових будинків. Більш того, дуже сумнівним є і сам факт доцільності залучення
підприємців до подібних видів діяльності. Загалом, державна програма та політика щодо запобігання наркоманії має бути кардинально переглянута: на цей момент це політика лобіювання інтересів окремих наркоторгівців. Основну державну підтримку мають отримувати саме РЕАБІЛІТАЦІЙНІ програми, а не т.з. “замісна терапія”. Сама замісна-підтримувальна терапія (саме у вигляді терапії, а не підсаджування людей на нові види наркотиків) має право на життя лише у якості КРАЙНЬОГО ЗАХОДУ, у разі неможливості задіяння інших видів лікування. Має бути чітка система КОНТРОЛЮ за програмою, але це все можливо лише в разі ЗРУЙНУВАННЯ КОРУПЦІЙНИХ СХЕМ.

Ми виступаємо за знищення ВСІХ корупційних схем, пов’язаних з обігом наркотиків (як “легальних” так і “вуличних”), припинення масової практики «заміщувальної терапії», ми за контроль за фармацевтичними компаніями, за предметно-кількісний облік нарковмісних препаратів (в першу чергу тих, які можуть вживатися без хімічних маніпуляцій аптечними наркоманами), повну реформу МВС та посилений громадський контроль за ним (у нас є чудові розробки та пропозиції конкретних механізмів), за декриміналізацію відповідальності за ВЖИВАННЯ легких наркотиків та посилення відповідальності за наркоторгівлю, введення суворої кримінальної відповідальності службових осіб за свідоме «кришування» наркоторгівлі, посилення кримінальної відповідальності за злочини, скоєні в стані наркотичного сп’яніння. Ми пропонуємо створити задля цієї мети також окремий тимчасовий орган.