Єдина Україна з верховенством прав людини

Рада проголосувала законопроєкт про так званих «злодіїв у законі» — на думку правозахисників це може погіршувати права людини

Вчора проєкт прийняли за основу на Комітеті з питань правоохоронної діяльності, а сьогодні 264 депутати проголосували за даний законопроєкт 2513, який запопонував Офіс Президента 2 грудня поточного року. Законопроєкт передбачає кримінальну відповідальність за «причетність до злодіївських традицій» та участі у так званій «чорній» кримінальній субкультурі. Подібні закони вже діють в РФ та Грузії, проте на думку правозахисників він може використовуватися задля утисків прав людини та переділу сфер впливу серед криміналу та корумпованих силовиків.

Пропонуємо Вашій увазі думку правозахисників з Правозахисного об’єднання «Синдикат»: #думкаправозахисників

— використані у тексті дефініції таких законодавчих ноу-хау, як «злодій у законі», «злочинні традиції», «кримінальна спільнота» є дуже розмитими та прямо спекулятивними, що створює широке поле для зловживань. Передбачається, що кримінальна відповідальність наступає не по факту вчинення злочину, але за приналежність до невизначеної «злодійської традиції»;

— законодавча ініціатива президента носить виключно популістський характер через зміщення вектору боротьби із злочинністю з реального та гіперпаразитуючого державно — корупційного напряму у бік боротьби з «вітряними млинами». Масштабні та добре організовані кримінальні структури, тісно імплементовані у органи державної влади, дуже зручно ховаються у тіні «злодійської традиції».

— законопроект сліпо копіює відповідний досвід Грузії та росії, де організована злочинність носить відмінний від наших реалій характер. Також нагадаємо, що грузинська «політика нульової толерантності до злодійської спільноти» багато у чому виявилася поверхневим і вибірковим засобом заробляння політичних дивідендів для окремих політиків, що супроводжувався численними процесуальними зловживаннями і порушеннями прав людини. 

#правозахист #аналітика #кримінал