Рейдери намагаються знищити ефективні агропідприємства

Червоне Озеро — невеличке селище на Кіровоградщині, населення якого повністю залежить від єдиного місцевого агропідприємства. З березня цього року людям раптово перестали платити заробітну плату, їхню техніку відібрали, а рахунки підприємства заблокували.

Така ситуація є типовою для України. Політика нинішньої влади стосовно держмайна на місцях виявляється звичайним рейдерством.

Кіровоградська філія є складовою “Центру сертифікації та експертизи насіння і садивного матеріалу — державного підприємства, на балансі якого значні за площею ділянки державної землі по всій території України. Філія була прикладом ефективного та успішного агропідприємства, прибутки з якого фактично і утримували центральний апарат державного підприємства. Проте з приходом нового генерального директора керівництво взяло курс на умисний його розвал.

Схема оборудки проста — директивою зверху відбувається зміщення керівництва філій, звільняється увесь штат без виплати заробітної плати та компенсації. Після цього звільнені ділянки державної землі передаються в оренду великим агрокомпаніям, які фактично за ціною металолому також отримують у користування справну сільгосптехніку звільнених співробітників.

Ця рейдерська схема саме зараз відпрацьовується на Кіровоградщині. У грудні минулого року, за вказівкою центру з Кіровоградської філії раптово вивозять у невідомому напрямі заготовлене до посівного сезону насіння на загальну суму у 20 млн. грн. Через декілька місяців директора цього успішного підприємства Віктора Лапая відсторонюють від посади. Також блокуються усі корпоративні рахунки, через що утворюється заборгованість у заробітній платі. Наразі 33-х працівників філії поставили перед фактом, що вони будуть свавільно звільнені. Водночас захопленою ділянкою державної землі площею приблизно 2 тис. га та відібраною у селян технікою вже користується місцева велика агрокомпанія.


Передова Кіровоградська філія була прикладом того, що державне агропідприємство може бути ефективним. Лише протягом минулого року вона поповнила бюджет України більше, ніж на 20 млн грн.

“Мені повідомили, що я більше не буду тут працювати. Хоча я присвятив підприємству більше 20 років. Нам не запропонували жодної альтернативи, хоча іншої роботи у нашому селі немає. Просто виставили на вулицю”, — повідомляє тракторист Микола.

Внаслідок рейдерського “віджиму” підприємства досвідчені та висококваліфіковані працівники з їх сім’ями залишилися без засобів до виживання, а селище опинилося на межі вимирання.

Подібні схеми мають масовий характер. Напередодні у такий самий спосіб було захоплено державні землі Кілійської філії ДП “Центр СЕНСМ”. При цьому, у Кілії рейдери діяли цинічно: людей звільнили відразу після посіву і сходів врожаю. Продукцію на захопленій техніці підприємства збирав вже місцевий аграрій, пов’язаний корупційними зв’язками з генеральним керівництвом у Києві. Зазначимо, що витрати на посівну складають переважну частину кошторису усього сільськогосподарського річного циклу.

Як повідомляють місцеві мешканці, новий господар отримав доступ до 600 га вже засіяного ячменю та пшениці через хабар у розмірі 150 тис. доларів, який він передав генеральному керівництву держпідприємства. Більше того, попередньому фермеру, який у законний спосіб здійснював обробку цих земель, не повернули його особисту техніку.

“Таке свавілля відбувається по всій Україні. Наша філія була частиною великого підприємства, яке нараховувало 24 великі філії з більш ніж 18 тис. га землі та близько 800 людей штату. 500 з них вже звільнили. І це без вихідних компенсацій, без відпускних. Я прийшов на підприємство у 2016 році, коли філія являла собою руїни. Перед мною було поставлена задача її порятунок та розвиток, а саме збереження кількості персоналу та приведення технічної документації щодо землі та нерухомості до ладу. Коли ж вдалося зробити виробництво прибутковим, генеральне керівництво за безцінь почало знищувати все підприємство”, — зазначає колишній директор Кілійської філії Ігор Лиманський. Зараз він намагається добитися справедливості у правоохоронних органах.

У результаті дій рейдерів, держава зазнає колосальних збитків. Як приклад, розвал однієї лише Вінницької філії ДУ коштувало Україні більше 70 млн грн. Тоді за описаною вище схемою близько 400 га державної землі відійшли у приватні руки.